Pertevniyal Lisesi Tarihi Hakkında

01Pertevniyal Anadolu Lisesi, Sultan II. Mahmut’un eşi, Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 3530 altın harcanarak yaptırılmıştır. İnşaatı iki yıl sürmüştür. Kargir olarak inşa edilmiştir. Pertevniyal Valide Sultan Camii’nin arkasında yeralmaktadır. Cami ve okul inşaatları aynı zamanda başlanmıştır.

Pertevniyal Anadolu Lisesi, Sultan II. Mahmut’un eşi, Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 3530 altın harcanarak yaptırılmıştır. İnşaatı iki yıl sürmüştür. Kargir olarak inşa edilmiştir. Pertevniyal Valide Sultan Camii’nin arkasında yeralmaktadır. Cami ve okul inşaatları aynı zamanda başlanmıştır.

6 Nisan 1872 yılında eğitime Mahmudiye mektebi adıyla başlamıştır. Okul ilk kurulduğunda sübyan ve rüştiye olmak üzere iki kısımda eğitim vermekteydi. Sübyan kısmında okuma, Kur’an, Türkçe, tecvit, ilmihal, ahlak ve yazı dersleri, Rüştiye kısmında ise Arapça, Farsça, Matematik, imla ve inşa dersleri verilmekteydi.

1911 Aksaray yangınında okul binası tamamen yandı. Okul yine Aksaray’da Sinekli Bakkal Sokağı’ndaki bir konakta eğitim faaliyetlerine devam etti. 1883 senesinde vefat eden Pertevniyal valide sultan geriye okulun ihtiyaçlarını karşılaması için vakıf gelirleri bırakmıştı. Bu gelirle okul binası bu günkü yerinde 1930’da yapımına başlandı. 17 sınıfı, 4 laboratuarı, spor salonundan oluşan yeni bina Mart 1968’de tamamlanarak hizmete girdi.

İlkokul olarak yapılan bina çevrenin arzusu ile liseye çevrilmiş ve 15/Ekim/1930’dan itibaren lise ve ortaokul bir arada çalışmaya başlamıştır. Adı Vekiller Heyeti kararı ile Pertevniyal Lisesi olarak kabul edilmiştir. 1937 tarihinde ihtiyaca cevap vermeyen binaya bahçe bölümünde ilave yapılmış ve 1938/1939’ da hizmete girmiştir. 1949/1950 yılında lise Çapa’daki Öğretmen Okulu’na nakledilmiş ve bir yıl burada çalışarak 1950/1951 öğretim yılında bugünkü binaya taşınmıştır. 1952 yılında yalnız lise olarak kullanılmıştır.

Öğrenci artışı karşısında 24/Eylül/1956 tarihinde Müdür Esat İnetaş zamanında 15 odalı ek inşaat yapılmış ve 1962/1963 öğretim yılından itibaren çift tedrisat uygulanmaya başlanmıştır. 1963/1964 yılında 52 sınıf haline getirilen Pertevniyal Lisesi’nin 8 sınıfı Oruçgazi İlkokulu’nda öğretime devam etmiştir.

Öğretimin öğrenci izdihamı karşısında zorlaşması nedeniyle 1963’te müdürlük tarafından teşebbüse geçilerek Milli Eğitim ve Bayındırlık Müdürlerinin muvafakatı ile bahçedeki ilave inşaat ve ahşap binaların yıktırılması ile 1966 yılında inşasına başlanan ve 1968 yılında tamamlanan yeni bina 3/Mart/1969 tarihinde Vali Vefa Poyraz, Milli Eğitim Müdürü Ali Yalkın ve Müdür Ahmet Dinç zamanında törenle öğretime açılmıştır.

Okul daha sonra tadilat nedeniyle 1986 senesinde Çapa Yüksek Öğretmen okulunun binasına taşındı. Tadilatın 1992 yılında bitirilmesinden sonra tekrar Aksaray’daki binasına geri döndü. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çeşitli çalışmalarıyla önce süper lise sonra Anadolu lisesi oldu.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ