Pertevniyal Spor Kulübü Tarihçesi

Pertevniyal Spor Kulübü Tarihçesi

 

17 Kasım 1960 yılında dönemin Pertevniyal Lisesi Müdürü rahmetli Ahmet Dinç, beden eğitimi öğretmenleri Kadri Süğlün, Cahit Tezer, genç mezunlardan Engin Ural, Ahmet Kaplanoğlu, Aziz Coşkun ve Uğur Gümüştekin’in girişimleriyle kurulan Pertevniyal Spor Kulübü’nün o zamanki adıyla Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü’ne federe olması 10 Aralık 1965 tarihini bulur. İlk yıllarda okçuluk, atletizm, halter, güreş gibi branşlarda faaliyet gösteren kulübümüz 1968 yılında spor salonunun yapılmasıyla Feridun Çenber, Rıdvan Eriş, İlhan Gencer, Mehmet Zıllıoğlu, Sinan Yüksel, Aydın Günertengil, Orhan Sezer, Kamil Balcıoğlu, Reşit Humaçoğlu, Haluk Şavlı’nın girişim ve katkılarıyla basketbol, voleybol branşlarında da aktif olmaya başlamıştır. Özellikle Kemal Tümer’in seçip yetiştirdiği basketbol yıldız takımı, Gaziantep’teki Türkiye Yarı Final Şampiyonası’na giderek kulübün İstanbul dışına giden ilk takımı olma özelliğini kazanmıştır. Yine Almanya’da basketbol turnuvasına katılan A basketbol takımımız o yıllarda büyük zevk ve heyecanla izlenmiştir.

1979 yılında spor akademilerinin açılmasıyla kulübümüz bir ilki gerçekleştirmiş, basketbol antrenörü ve yöneticisi Abdullah Ercanlı’nın çabalarıyla ücretsiz olarak basketbol, voleybol ve hentbol yaz okulları açılmış, çevre gençliğine spor yaptırılarak yetenekli sporcular takımımıza kazandırılmıştır. Bu sporcuların büyük çoğunluğu daha sonra beden eğitimi öğretmeni, antrenör ve milli takımlarda sporcu olarak Pertevniyal’in adını duyurmaya devam etmişlerdir. Bu başarılarda payı olan İsmail Şahin, Aydın Çöl, Ayşegül Çöl, Mustafa Yüksel başta olmak üzere tüm antrenör ve yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.

İlk basketbol takımımız Necmi, Nizamettin, Hidayet, Tuncay, Hüseyin, Osman, Şazi, Mehmet kadrosuyla Sedat Evirgen’in antrenörlüğünde 4. Kümeden ilk yılda 3. Kümeye terfi etmiştir. O yıllarda yendiğimiz Eminönü, Levent, Esnafspor, Şafakspor, Gazi Osman Paşa, Altınyurt basketbol takımları maalesef artık yoklar.

Beden eğitimi öğretmenleri Cahit Tezer ve Metin Erkuş’un çabalarıyla kurulan kız ve erkek takımımızdan Ethem, Yüksel, Kubilay, Turan Şahin, Melek Aras, Mustafa Tomak, Bedir Seferoğlu kulübümüze sayısız kupalar kazandırmıştır.

Atletizm şubemizin en önemli faaliyetlerinden birisi de ilk olarak 2 Ocak 1966’da yapılan ve daha sonraki yıllarda da Bayram Ağzıkuru’nun çabalarıyla yeniden ihdas edilen “Pertevniyal Koşusu”dur.

Okçuluk takımımızdan Sadık Öğretir milli takımımızın gözdesiydi. Milli takımımızda Sadık’tan sonra gelen Barbaros Demirkol ve ondan sonraki Erhan Güner, Ahmet Saruhan, Selahattin Sabuncu, Hayri Bingeli, Çetin Başer de yine bizim takımımızın elemanlarıydı.

Millî güreşçi Saim Arıkan’ın antrenörlüğünü yaptığı güreş takımımız spor salonu yapılmadan faaliyet gösteren başarılı bir ekibimizdi.

Masa tenisi takımımız Nedim Sağlamer’in antrenörlüğünde kısa süre faaliyet gösterdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ