Pev Tarihçe

PEV TARİHÇE

 

Okulumuzun tadilat amacıyla Çapa ya taşınmasından sonra yaklaşık 1 yıl hiç bir şey yapılmamıştır. Daha sonra bina arayan devlet arşivleri genel müdürlüğüne 5 yıl süreyle tahsis edilmiştir.

Bu arada Pertevniyal Spor Kulübü 2.Başkanı Abdullah Ercanlı çıkarttığı Pertevniyal Dergisiyle çeşitli mecbua, gazete, televizyon toplantı görüşmeler anketlerle kamuoyunda bu işin yanlışlığını gündemde tutmuştur. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Metin Eminoğlu’yla ve daha sonraki bakanlar Hasan Celal Güzel ve Avni Akyol’la Ankara da bizzat görüşülmüştür. Pertevniyal Lisesinden Yetişenler Derneği Başkanı Rıdvan Eriş tahsisin durdurulması için dava açmıştır. Bu girişimler camiamızı hareketlendirmiştir.

Yetişenler Derneği başkanlığına seçilen Mehmet Ali Anıl ve yönetimj kurulu üyeleri Abdullah Ercanlı Hamdi Tepe, Bülent Düşko, Sadettin Üçeyler öncülüğünde seri yemekli toplantılar sonucu emekli müdürlerimizden Şerif Oktürk’ün bağışladığı kitaplar ile 266 mütevellinin katkılarıyla 29.05.1991 tarihinde Pertevniyal Eğitim Vakfı kurulmuştur. Dönemin Türk Kadınını Güçlendirme Vakfı Başkanı Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın eşi Sayın Semra Özal ve dönemin başbakanı Mesut Yılmaz ın destekleriyle binamız yeniden Pertevniyal Lisesine verilmiştir. 6 ekim 1991 pazar günü Çapa Öğretmen okulu binasında yapılan ve yaklaşık 7000 bin Pertevniyallinin katıldığı pilav-aşure gününe Başbakan Mesut Yılmaz gelerek okulumuzun geri verileceği müjdesini ve emirlerini vermiştir. Binlerce Pertevniyalli bu heyecanla trafiği tamamen keserek Çapa’dan Aksaray’a tarihi yürüyüşü yapmış ve binalarına kavuşmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ