Miniatürkün 122. inci Konuğu Pertevniyal Lisesi

20115051_img_6377İstanbul’un Haliç kıyısında ‘Büyük Ülkenin Küçük Modeli’ sloganıyla 2003 yılında hizmete giren Miniatürk’ün yeni konuğu Pertevniyal Lisesi oldu.

İstanbul’un Haliç kıyısında ‘Büyük Ülkenin Küçük Modeli’ sloganıyla 2003 yılında hizmete giren Miniatürk’ün yeni konuğu Pertevniyal Lisesi oldu.

Pertevniyal Lisesi 140. Yıl Etkinlikleri kapsamında hazırlanan maket, Pertevniyal Lisesi’ni (Valde Mektebi) ve Valide Sultan Cami’sini bir külliye halinde, avluları ve bahçeleri ile birlikte sergiliyor.  Miniatürk’ün en prestijli bölümlerinden birinde yer alan maketin hemen yanı başında Eyüp Sultan Cami’nin maketi ve temsili İstanbul Boğazı ve İstanbul Boğazı’nda bulunan sarayların maketleri bulunuyor.

Osmanlı İmparatorluğunun 32. Padişahı Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 1872’de 3 bin 530 altın harcanarak inşa ettirilen Pertevniyal Lisesi,  Aksaray’da Valide Sultan Camisi’nin yanında yer alıyor.

Pertevniyal Lisesi öğrencilerinin yanı sıra okulun eski mezunlarının da katılım gösterdiği maket açılış programı, 140. Yıl etkinlikleri komite başkanı sayın Seyhan Cengiz’in açılış konuşması ile başladı. Cengiz, Pertevniyal Valide Sultan’ın o yıllarda eğitime destek vermesinin ve kendi parasıyla katkıda bulunarak Pertevniyal Valde Mektebi’nin açılmasının önemini vurguladı. Cengiz, okulun maketinin Miniatürk’te olması konusunda okul aile birliği başkanımız Dr. Güngör Doğaner fikrini paylaştığında, bana çok ütopik geldi, bu bizim için bir hayaldi. Maketin burada olmasında en büyük desteği veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a teşekkürlerimizi sunuyoruz, dedi. Başkanımız sayın Kadir Topbaş adına verilen plaketi, Miniatürk işletme müdürümüz sayın Resul Erkan aldı. Erkan, Miniatürk’ün ziyaretçi bakımından yoğun bir müze olduğunu, Pertenviyal Lisesi maketinin da kültür parkında ziyaretçilerle buluşuyor olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Okul Aile Birliği Başkanı Dr. Güngör Doğaner, Miniatürk’ün içerisinde Pertevniyal Lisesi’nin maketinin yer alması konusunda düşüncelerimizi paylaşmak istediğimizde Başkanımız Sayın Kadir Topbaş hemen randevu verdi ve ilk duyduğunda bu fikrimize hemen sahip çıktı. Sonrasında Kültür A.Ş. sorumluları ile uyumlu bir çalışma yürüttük ve bugün huzurlarınızda Pertevniyal Lisesi’nin maketini açıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum, dedi.

Pertevniyal Eğitim Vakfı Mütevelli Başkanı Ömer Faruk Berksan da bu projede emeği geçenlere teşekkürlerini sundu. Pertevniyal Lisesi’nin tarihiyle gurur duyduklarını belirtti. Eski Vakıf Başkanı Melek Aras’ın da konuşmasının ardından, okulun eski mezunlarından Halit Kıvanç bir konuşma yaptı. Duygusal bir konuşma yapan Kıvanç, “Burada bulunanları dikkate aldığımızda, okulun en yaşlı mezununun ben olduğumu söyleyebilirim. Bizim zamanımızda “Git mektebinde oku” diye bir laf vardı. O yıllara dönüp baktığımda, bu işi gerçekten mektebinde okuduğumu görüyorum. Pertevniyalli olmak bizim zamanımızda özeldi, şimdi de hala öyledir. Bugün okulumuzun maketini burada açarken, gözlerim de doluyor” dedi. Kıvanç, Aydın Boysan ile arasında geçen bir konuşmasını da davetliler ile paylaştı. Kıvanç, Aydın Boysan’ın kendisini aradığını ve “Halit duydum ki 87. Yaşını kutluyormuşsun, diye sorduğunu söyledi. Kendisinin, evet abi, demesinin ardından “aman evladım, gençliğinin kıymetini bil, diye latife yaptığını anlattı.

Açık hava müzesi görünümündeki Miniatürk’ün tamamında 122 maket eser yer alıyor. Bu eserlerin 59’u İstanbul’da, 51’i Anadolu’da 12’si ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasında bulunuyor.

Miniatürk’te Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümela Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı kalıntılarına kadar pek çok kültür ve medeniyetin izlerini görmek mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ